Ubezpieczenia domów i mieszkań
Każdy dom lub mieszkanie stanowi określoną wartość w skład, której wchodzi różnego rodzaju mienie. Do poszczególnych elementów tego mienia możemy zaliczyć: mury, stałe elementy nieruchomości i ruchomości domowe. Cały ten majątek możemy ubezpieczyć na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe odpowiadają za szkody powstałe w następstwie następujących zdarzeń losowych:
- ognia
- piorunu,
- eksplozji,
- upadku statku powietrznego,
- dymu i sadzy,
- opadu,
- powodzi,
- śniegu i lodu,
- gradu,
- huraganu,
- zalania,
- osuwania się ziemi,
- zapadania się ziemi,
- lawiny,
- uderzenia pojazdu,
- upadku drzew lub masztów,
- trzęsienia ziemi,
- huku ponaddźwiękowego,
- przepięcia,
- dewastacji,
- kradzieży,
- akcji ratowniczej prowadzonej w związku z wypadkiem ubezpieczeniowym objętym ochroną ubezpieczeniową.
OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
Do zakresu ubezpieczenia nieruchomości zawsze warto dokupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Uchroni to właściciela nieruchomości przed odpowiedzialnością finansową za szkody wyrządzone innym lokatorom budynku np. w wyniku zalania. Ubezpieczenie to chroni ubezpieczonego również w czynnościach życia prywatnego takich jak jazda na rowerze, jazda na nartach. Ubezpieczyciel będzie również ponosił odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez niepełnoletnie dzieci.
Szyby od wybicia
Ubezpieczenie szyb od wybicia jest zazwyczaj elementem dodatkowym wchodzącym w skład kompleksowego ubezpieczenia nieruchomości.
Home assistance
Ubezpieczenie home assistance zapewnia natychmiastowe wsparcie w trudnych, nieprzewidzianych sytuacjach, do których może dojść w domu lub mieszkaniu. Ubezpieczyciel organizuje i pokrywa koszty np. interwencji specjalisty - ślusarza, elektryka, hydraulika, szklarza jak również organizuje lokal zastępczy, opiekę nad osobomi starszymi dziećmi czy domowymi zwierzętami. Zabezpieczy mienie, zorganizuje dozór miejsca ubezpieczenia itp.
Zakres ubezpieczenia oraz wysokość składki.
Zakres ubezpieczenia mieszkania czy domu różni się w poszczególnych towarzystwach.
Zazwyczaj jest to polisa pakietowa obejmująca swoim zakresem:
- ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych;
- ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem i rozboju;
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym lub z tytułu posiadania mienia;
- ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków;
- ubezpieczenie Home Assistance;
- ubezpieczenie szyb i innych przedmiotów;
- Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk (All risk).
Jak działa ubezpieczenie mieszkania?
Ubezpieczenie mieszkania polega na zabezpieczeniu mieszkania i mienia, które się w nim znajdują . W razie wystąpienia szkody przewidzianej w zakresie ubezpieczenia ubezpieczyciel wypłaci ubezpieczonemu odszkodowanie za utracone mienie. Nasza polisa może również zrekompensować starty poniesione przez naszego sąsiada jeśli przyczynimy się do ich wyrządzenia.
Kto może ubezpieczyć budynek mieszkalny?
Budynek mieszkalny zazwyczaj ubezpiecza jego właściciel. Ubezpieczającym może być jednak każda osoba np. lokator mieszkania. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji ubezpieczonym nadal będzie właściciel budynku, należy wskazać go w polisie i to on otrzyma ewentualne odszkodowanie.
Ubezpieczenie nieruchomości pod kredyt
Nieruchomości finansowane kredytem bankowym zazwyczaj muszą być ubezpieczone. Bank wymaga ubezpieczenia mieszkania (głownie murów) od ognia i innych zdarzeń losowych. Bardzo często banki udzielając kredytów proponują jednocześnie swoje polisy, które są kilkakrotnie droższe od konkurencji. Przed zawarciem takiej polisy warto sprawdzić ofertę np. multiagencji ubezpieczeniowej.
Od czego ubezpieczyć domek letniskowy?
Ochroną ubezpieczeniową mogą być objęte szkody w domu letniskowym, budowlach lub budynkach gospodarczych, stałych elementach domu letniskowego, budowli lub budynków gospodarczych oraz ruchomościach domowych w nich się znajdujących, powstałe wskutek działania ognia i innych zdarzeń losowych, aktów terroru, przepięcia oraz wandalizmu ;szkody w ruchomościach domowych oraz stałych elementach, powstałe wskutek: kradzieży z włamaniem, rozboju, wandalizmu.